Weekend i Jelling: Skovdag og Musikoplevelse

Foto: Kultunaut.
dato

Jelling byder på en weekend fyldt med både naturoplevelser og musikalsk inspiration. Fra fællesskab i præstegårdsskoven til magisk musik i Byens Hus, kan weekenden nydes af både lokale og besøgende.

Skovdag i Præstegårdsskoven

Lørdag den 3. maj kl. 10:00 i Præstegårdsskoven, bydes alle velkomne til en aktiv dag i naturen. Formålet med Skovdag er at gøre klar i vores præstegårdsskov, og der er opgaver for både store og små. Lysningens bålhytte og shelters skal vedligeholdes, brænde skal kløves, og stierne klippes.

Arrangementet starter med, at vi nyder et rundstykke sammen, og afsluttes med en grillpølse, inden vi siger farvel. Det er en dag, hvor man kan nyde naturen, bidrage til fællesskabet, eller bare kigge på. Alle bedes tilmelde sig til Jørgen Antonsen på 40153036.

Tidspunkt: Lørdag 3. maj 2025, kl. 10:00
Sted: Lysningen, præstegårdsskoven, Præstegårdsvej, 7300 Jelling
Målgruppe: Alle

Musikoplevelse med Vincent Ryder i Byens Hus

Senere lørdag aften kan du opleve et musikalsk eventyr i Byens Hus med Vincent Ryder. Denne talentfulde musiker leverer en unik blanding af apokalyptisk protestpop, artrock, indierock og funk. Hans lyd kan beskrives som en moderne blanding mellem Bowie og Prince.

Vincent Ryder er kendt for sin kompromisløse og følsomme tilgang til musik, og han lover en energifyldt aften, der ikke må gå glip af. Det er en fantastisk afslutning på en dag, der starter med naturen og slutter med musikken.

Tidspunkt: Lørdag 3. maj 2025, kl. 20:00
Sted: Byens Hus, Møllegade 10, 7300 Jelling
Målgruppe: Alle



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut